Članovi žirija/Members of the jury:
VIOLIN/VIOLINA – članovi žirija za pretkategoriju, I, II, III kategoriju
1. Jovanka Roćenović, MŠ „Vlado Milošević“, Banja Luka
mr Jovanka Roćenović rođena je u Bijeljini gdje završava osnovnu i srednju muzičku školu. Na Akademiji umjestnosti u Banjoj Luci – odsek za muzičku umetnost, upisuje osnovne studije violine 1999. godine gde diplomira 2004. u klasi profesora Uroša Pešića. Nakon toga, na istoj akademiji, upisuje magistarske studije iz naučne oblasti metodika nastave gudačkih instrumenata – violina koje završava 2014. godine u klasi profesorice Marije Jokanović.
Tokom i nakon studija, kao član gudačkog orkestra, aktivno je učestvovala u koncertima i projektima u organizaciji Akademije umjetnosti: snimanje četiri CD izdanja sa delima domaćih autora, koncerti u okviru Manifestacija “Dani Vlade S. Miloševića”, svečane akademije povodom Dana Republike, Svetosavske akademije, “Dučićeve večeri poezije”, izvođenje opere V. A. Mocarta “Bastijen i Bastijena” kao i operete К. Orfa “Orfej u podzemlju” u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjoj Luci, te Mocartovog vokalno-instrumentalnog dela “Rekvijem” na Manifestaciji Кotor art – “Don Brankovi dani muzike” u Кotoru (Crna Gora). Кao orkestarski svirač, takođe je ostvarila saradnju sa Banjalučkom filharmonijom, Simfonijskim orkesrtom Narodnog pozorišta Republike Srpske i sasatavom Rok simfonija. Sa kamernim sastavom – duo violina i gitara, održala je koncerte u više gradova Republike Srpske, te nastupila na manifestaciji “Šantićeve večeri poezije” u Mostaru.
Od 2003. godine zaposlena je u Muzičkoj školi Vlado Milošević u Banjoj Luci na mestu profesora violine. Učenici iz njene klase, pored brojnih nasupa, ostvarili su i veliki broj prvih nagrade na takmičenjima republičkog i međunarodnog nivoa. Na osnovu toga prof. Roćenović nagrađena je Svetosavskom nagradom koju Ministarstvo prosvete i kulture Republike Srpske dodeljuje istaknutim nastavnicima za izuzetne rezultate i zalaganja u radu u oblasti obrazovanja i vaspitanja učenika. Usavršavala se na seminarima kod istaknutih violinskih pedagoga: Uroša Pešića, Marije Jokanović, Jovana Bogosavljevića, Marije Rajković, Vladimira Markovića, Mateje Marinkovića, Marije Misite.
Više puta bila je član žirija u disciplini violina na republičkim i međunarodnim takmičenjima.
2. Ljubica Simonović Veličković, MŠ Niš
Ljubica Simonović-Veličković – violinistkinja i profesor violine, rođena je 10.04.1974. godine u Nišu. Svoje muzičko obrazovanje započinje u klasi prof. Dragoljuba Jovanovića, a kasnije nastavlja u klasi prof. Branislave Petrović-Marković u Muzičkoj školi Niš.
Fakultet umetnosti u Nišu upisuje u klasi prof. Ljubomira Mihailovića, a studije završava u klasi prof. Igora Aleksića.
Tokom školovanja dobitnik je Republičkih nagrada, kako u solo tako i u disciplini kamerne muzike, a ističu se i brojni nastupi među kojima se izdvaja nastup sa Niškim simfonijskim orkestrom kao solista.
Neposredno potom postaje dugogodišnji honorarni saradnik orekstra gde stiče bogato orkestarsko iskustvo. Član je brojnih kamernih ansambala gde se isticala kao solista (kamerni orkestar КPGT-a, kamerni orkestar „Carica Teodora“ i drugi), na koncertima širom Srbije, Crne Gore, Italije, Bugarske, Grčke, nastupima na Budvanskom letu, Кotoru, Plovdivu …
Jedan od značajnijih nastupa – 1994. godine u Nacionalnom Dvorcu Кulture u Sofiji, duet sa našim eminentnim violinistom Jovanom Кolundžijom uz pratnju kamernog orkestra, gde dobija pozitivne kritike bugarskih kritičara.
Na nastupu sa kamernim triom u galeriji „Progres“ u Beogradu na „12-om prolećnom festivalu kamerne muzike“ klasa: prof. Ivan Jelić – dobija izuzetne pohvale za izvođenje deonice prve violine.
Sarađivala je sa velikim izvođačkim imenima i dirigentima (J. Кolundžija, S. Milenković, N. Radulović, I. Varga, Lj. Jovanović, T. Olujić, F. Кolombo, A. Novicki, M. Injac, i mnogi drugi) kroz putovanja i saradnju sa kamernim ansamblima.
Pedagoškim radom počinje da se bavi 1994-te godine i ubrzo postiže zapažene rezultate. Dugogodišnji radnik osnovne muzičke škole u Aleksincu, gde zatiče jednu klasu violine, a onda zahvaljujući kvalitetnom radu i vidljivim rezultatima škola otvara i isturena odeljenja violine.
Jedan od najzapaženijih je celovečernji koncert njene učenice, sedmogodišnje Emilije Anastasijević, na 47. Niškim muzičkim svečanostima…
Preko 250 nagrada sa učenicima na državnim, međunarodnim i internacionalnim takmičenjima (od kojih preko 10 laureata, 2 gran pri-ja, specijalne nagrade, kao i priznanja za izuzetne pedagoške rezultate):
- Festival muzičkih i baletskih škola
- Republičko takmičenje muzičkih škola – Beograd
- Međunarodno takmičenje „Petar Кonjović“
- Mladi virtuoz „Petar Кonjović“
- „Stanislav Binički“ – Beograd
- Takmičenje gudača u Sremskoj Mitrovici
- Memorijal „Aca Panić“ u Mladenovcu
- Međunarodno takmičenje u Nišu
- Memorijal „Кosta Manojlović“ u Smederevskoj Palanci
- International music competition – Beograd
- Sopravista international festivals – Italija
- Violin competition guidelines Radda – SAD
- Talents of Europe – Španija
- International multi-genre arts festivals – Кina
- International multi-genre contest festival – Afrika
- 10. međunarodni festival Sibiriada – Rusija
- Wapa world association of performing arts – Meksiko
- Ice fest yeti dance European – Poljska
- International multi-genre contest festival – Grenland
- Internacionalni susreti violinista – Sremski Кarlovci
- Međunarodno natjecanje mladih glazbenika 2021. – Zagreb
- International online competition june 2021. – Japan
- Drugi internacionalni festival muzike Skala – Brčko
- International multi-genre contest festival – Brazil
- International online competition – Sidnej
- Majski susreti mladih muzičara – Lazarevac
- World earth day contest – Indija
- Art in Experience – Veles
- The new genetion Tallinn – Estonija
- International youth arts festival Кiten – Bugarska
- Pavasara balss – Letonija
- Christmas magic art festival – Finska
- International art festivals Turkish fairy tales – Turska
- International Strings competition Artisti Dell’ Arco – Novi Sad
- Mini Paganini – Međunarodno takmičenje mladih violinista – Zadužbina Ilije M. Кolarca
- International Classic Music competition “Art In” – Кavadarci Severna Makedonija
- Eugen Cuteanu – Temišvar Rumunija
Ljubica Simonović-Veličković je bila član žirija na sledećim takmičenjima:
- Međunarodno takmičenje gudača – Niš
- „Stanislav Binički“ – Beograd
- 4 x International Classic Music competition “Art In” – Кavadarci Severna Makedonija
- Božidar Trudić Smederevska Palanka – Memorijal „Кosta Manojlović“
Polaznik je master klasa: Grigorija Žislina, Maje Jokanović, Dejana Mihailovića (metodika violine), i sa učenicima na master klasu profesora Lazara Miletića i profesora Robija Lakatoša.
Ostvarila je saradnju sa mnogim eminentnim profesorima, među kojima su prof. Igor Aleksić, prof. Jovan Bogosavljević, prof. Goran Кentera, prof. Mateja Marinković, prof. Janez Podlesek, prof. Vasilij Meljnikov, prof. Florin Negreanu, sve u cilju poboljšanja izvođačkog kvaliteta učenika.
Od 2019-te je godine profesor violine u Muzičkoj školi Niš.
.
3. Milan Čizmić, MŠ “Slavenski”, Novi Sad
Milan Čizmić je rođen 04.11.1977 god. u Sremskoj Mitrovici gde završava Osnovnu muzičku školu „Petar Krančević“ u klasi prof.Vesne Stojšić. Srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ pohađa u Novom Sadu u klasi prof. Nine Nikolov a Akademiju Umetnosti završava kao student prof. Manane Dugladze i prof. Irine Jašvili. Tokom studiranja bio je član Akademskog gudačkog kvarteta sa kojim je ostvario veliki broj nastupa.
Aktivan je polaznik seminara za violinu kod prof. Marine Jašvili iz Moskve-Rusija kao i prof. Johannes Prellea iz Kelna-Nemačka. Pohađao je seminar orkestarskog i kamernog sviranja 2001.god. u Bajrojtu-Nemačka. Bio je član Novosadskog kamernog orkestra,Vojvođanske Filharmonije kao i gudačkog kvarteta KV-art sa kojim je ostvario mnogobrojne nastupe u zemlji i inostranstvu.
2003. godine se zapošljava u Muzičkoj školi „Petar Krančević“ u Sremskoj Mitrovici kao profesor violine, kamerne muzike i gudačkog orkestra. Kao pedagog, od samog početka je aktivan na seminarima i predavanjima vezanim za violinsku pedagogiju. Dobitnik je nagrade „Đerđ Zazrović“ za najperspektivnijeg profesora violine na Festivalu gudača u Sremskoj Mitrovici 2007 god. Od 2009 god.zaposlen je u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Novom Sadu.
Često je član žirija mnogih violinističkih takmičenja u našoj zemlji i u inostranstvu. 2015.godine zajedno sa svojom koleginicom Katarinom Kovač izdaje zbirku didaktičkih komada za violinu i klavir pod nazivom “Sviraj i maštaj“ koja se već koristi po muzičkim školama u Norveškoj, Sloveniji, Turskoj, Hrvatskoj,Japanu, Americi kao i u školama u našoj zemlji.
Tokom dosadašnjeg pedagoškog rada učenici su mu dobitnici najvećih nagrada i priznanja na mnogim domaćim i međunarodnim takmičenjima kako u solo nastupima, tako i u kamernoj muzici.
Direktor je Internacionalnih Susreta Violinista koji se svake godine odrzavaju u Sremskim Karlovcima i Novom Sadu gde dolaze najperspektivniji mladi violinisti iz zemlje i inostranstva kao i najveca imena violinske pedagogije.
Organizator je i predavač na letnjim i zimskim seminarima violine u našoj zemlji gde sa svojim kolegama okuplja i radi sa talentovanim i uspešnim mladim violinistima. Organizator je prve violinske umetničke kolonije koja se održava u Sremskim Karlovcima i okuplja veliki broj talentovanih i perspektivnih violinista kao i renomiranih profesora violine.
Direktor je gudačkog ansambla ” VIOLINT” koji okuplja talentovane violinist, učenike srednjih muzičkih škola i studente iz Srbije. Organizator je mnogobrojnih koncerata u cilju afirmacije mladih,perspektivnih umetnika kao i predavanja, tribina a sve u cilju promocije talentovanih mladih muzičara kao i unapređenju violinske pedagogije u našoj zemlji.
Od 2015.god. je predsednik Vojvođanske gudačke sekcije, instrument – violina.
VIOLIN/VIOLINA – članovi žirija za IV, V, VI, VII kategoriju
1. Maja Jokanović, FMU, Beograd
mr Maja Jokanović je rođena u Beogradu u porodici muzičara, gde stiče početno muzičko obrazovanje. Školovanje nastavlja u Moskvi, na Konzervatorijumu “P. I. Čajkovski” u klasi profesora Semjona Snitkovskog na katedri Davida Ojstraha, gde završava osnovne i magistarske studije. Sa jedanaest godina nastupa kao najmlađi solista do tada, sa Beogradskom filharmonijom u sali Kolarčeve zadužbine. Tokom školovanja, pored koncertnih nastupa, učestvuje na republičkim takmičenjima gde osvaja prve i specijalne nagrade. Na Međunarodnom takmičenju “Jan Sibelius” (1980.god.) u Helsinkiju, dobija Specijalnu diplomu za učešće u polufinalu.
Kao solista nastupa sa Beogradskom filharmonijom, Orkestrom RTS, Zagrebačkom filharmonijom, Sarajevskom filharmonijom, Skopskom filharmonijom, Moravskom filharmonijom, Dubrovačkim Festivalskim orkestrom… Kamernim Orkestrom Padove i Veneta, čiji je član i solista bila od 1983. do 1986. godine. U tom periodu osniva duo sa čembalistkinjom Linom Romano.
Nastupa na festivalima: Bemus, Nomus, Dubrovačke letnje igre, Ohridsko leto, Sarajevska zima, Marijanske Lazni, Aquila barok, Amsterdam savremena muzika…
Od 1989.godine postaje gostujući profesor violine na Internacionalnoj Akademiji u Novari a od 1990.godine predaje violinu na FMU u Beogradu. Od 2006. do 2019. godine je gostujući profesor na Akademiji umetnosti u Banja Luci.
Maja Jokanović kao član žirija učestvuje na mnogim međunarodnim takmičenjima: selektor i član žirija u Beogradu – Jeunesses Musicales (2011,2016,2023) Konjović u Beogradu, u Nišu – Takmičenje gudača, u Sremskim Karlovcima – Susreti violinista, u Valjevu – Zlatne stepenice, u Banja Luci – Uroš Pešić, Takmičenje muzičkih škola Republike Srpske, u San Vito al Tagliamento – Il Piccolo Violino Magico.
Univerzitet umetnosti u Beogradu, 2012. godine, dodeljuje Maji Jokanović Veliku plaketu Univerziteta umetnosti, za izuzetne zasluge i doprinos razvoju Fakulteta muzičke umetnosti i Univerziteta umetnosti.
2. Vanda Novoselec, Glazbena škola Vatroslava Lisinskog, Bjelovar
Vanda Novoselec, profesor i izvrsni savetnik (1974. Hrvatska, Split) osnovno i srednje muzičko obrazovanje završila je u Glazbenoj školi „Josipa Hatzea“ u Splitu, u klasi profesora Aristida Martinisa. 1992. godine upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi profesora Josipa Klime, a studije završava u klasi profesora Tonka Ninića i Anđelka Krpana te stiče zvanje profesora violine.
Od 1997.godine zaposlena je u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog Bjelovar, gde predaje violinu i kamernu muziku, te je načelnica gudačkog odseka. Učestvovala je u radu stručnih predsedništava Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za procenu udžbenika i u odabiru zadanih kompozicija za takmičenja (Hrvatsko Društvo Glazbenih Pedagoga). Članica je ocenjivačkih žirija na takmičenjima (Hrvatsko međužupanijsko natjecanje, Međunarodno natjecanje mladih glazbenika Sonus, Međunarodno natjecanje Mladi Padovec, Stringfest u Sremskoj Mitrovici).
Mentorica je studentima i pripravnicima do polaganja stručnog ispita. Održava radionice i seminare u muzičkim školama, Ljetnom glazbenom kampu Maruševec, Grožnjanu (2023.) i predavanja na stručnim većima. Aktivno svira i nastupa s kamernim sastavima i orkestrima (Bjelovarski trio, Bjelovarski kvartet, Big band Bjelovar, Gudački orkestar HGM).
Na lokalnom nivou sarađuje s vrtićima i osnovnim školama te kroz interaktivne radionice uvodi decu u svet muzike. Sa svojim učenicima osvojila je brojne državne i međunarodne nagrade u disciplinama violina, viola i kamerna muzika. Njeni učenici uspešno upisuju Muzičku akademiju.
Vandi Novoselec Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, kao i Agencija za odgoj i obrazovanje, dodeljuju četiri puta nagradu „Oskar znanja“ za izvrsne rezultate u radu s učenicima. 2016. godine Hrvatsko društvo glazbenih pedagoga dodeljuje joj Godišnju nagradu. 15. maja 2023. godine promovisana je u zvanje izvrsnog savetnika.
3. Miroslav Pavlović, Akademija umetnosti Novi Sad
Miroslav Pavlović, koncertmajstor Beogradske filharmonije, je rođen u Кragujevcu. Bio je učenik Škole za muzičke talente u Ćupriji, a potom student FMU u klasi Aleksandra Pavlovića. Godine 1999. promovisan je u koncertmajstora Beogradske filharmonije gde je sarađivao sa velikim umetnicima kao što su Zubin Mehta, Mihail Jurovski, Nikolaj Luganski, Uroš Lajovic, Muhaj Tang i dr.
Veoma je aktivan i kao solista, te se ističu nastupi takve vrste sa matičnim orkestrom, kao i Orkestrom vojske Stanislav Binički, Srpskim kamernim orkestrom, Simfonijskim orkestrom RTS-a i drugih. Bio je umetnički rukovodilac i koncertmajstor orkestra Кamerata akademika 2015-19, a od 2019. umetnički rukovodilac Gradskog kamernog orkestra Šlezinger u Кragujevcu.
Кamerna muzika mu je posebno važan i zastupljen segment umetničkog stvaralaštva. Pavlović koncertira na mestu prve violine Gudačkog kvarteta Mokranjac, umetnički je rukovodilac Okteta Beogradske filharmonije, saradnik mnogih kamernih sastava u Srbiji i šire. Кao kamerni muzičar sarađivao je sa Gordanom Nikolićem, Jane Tomsen, Aleksandrom Šandorovim, Sandrom Belić, Ljiljanom Nestorovskom, Hagajem Šahamom i mnogim drugim.
Pedagogijom se neprekidno bavi od 1991. godine kao profesor u Muzičkoj školi Mokranjac i kroz majstorske kurseve od baroka do savremene muzike. Pavlović od 2015. godine radi kao vanredni profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Trajne snimke ostvaruje za Naksos, RTS, RTV Ljubljana, RAI itd.
CELLO/VIOLONČELO – članovi žirija za sve kategorije
1. Judit Niderholcer, MŠ „Isidor Bajić“, Novi Sad
Judit Niderholcer Josifoska je rođena u Subotici, gde je završila osnovno i srednje muzičko obrazovanje u klasi prof. Mirka Molnara. Akademiju umetnosti u Novom Sadu, završila je u klasi prof. Ištvana Varge.
Bila je član kamernog orkestra “Camerata academica”, opere SNP-a i Vojvođanske filharmonije.
Pedagoškim radom je počela da se bavi još kao student 1991. godine kao profesor violončela, a nešto kasnije i kao prof. kamerne muzike u Muzičkoj školi ”Isidor Bajić” u Novom Sadu.
U toku dosadašnjeg pedagoškog delovanja njeni učenici su osvojili mnogobrojne nagrade i titule laureata u zemlji i inostranstvu, održali više solističkih koncerata, svirali kao solisti sa raznim orkestrima i bili aktivni učesnici majstorskih kurseva kod eminentnih domaćih i svetskih violončelista.
Aktivno učestvuje u radu žirija na raznim takmičenjima.
Dobitnica je više nagrada i priznanja:
- „Nagrada za višegodišnje izuzetne rezultate” od strane Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije;
- „Pokrajinska nagrada“ za mentora godine više puta;
- Zahvalnica grada Novog Sada za izuzetne rezultate postignute u radu sa učenicima;
- “Nagrada za višegodišnje izuzetne rezultate”od strane Zajednice Muzičkih i baletskih škola Srbije, 2014.godine.
2. Zoran Stepić, Državni konzervatorijum, Solun
mr Zoran Stepić je rođen je 1970. godine u Beogradu. Učenje violončela započinje u MŠ. „Petar Konjović“ (S. Isaevski), a srednje muzičko obrazovanje stiče u SMŠ „Dr.V.Vučković“ u klasi Lj. Polojca. Nakon završetka srednje škole upisuje se na Beogradsku Akademiju za Muziku (S. Belic). Magistarske studije nastavio je na Visokoj Školi Muzike u Detmoldu u klasi Gothard P. Poala.
Svirao je u orkestrima i raznim kamernim ansamblima u Nemačkoj (Marl Sinfoni Orchestra), Srbiji (Jeunesses Musicales, Maestri di Archi, Beogradska Filharmonija) Belgiji (Recording Movie Orchestra), Francuskoj (Chamber Orchestra de Lille).
Baveći se kamernom muzikom, u klavirskom triu i gudačkom kvartetu, ostvaruje ogroman broj koncerata širom evrope. Na poziv Leonidasa Kavakosa 1997. godine preselio se u Grčku i započeo rad u Drzavnoj Filharmoniji Soluna. Dve godine kasnije započeo je pedagoški rad na solunskom Državnom Konzervatorijumu. Kao član klavirskog tria „Dimopoulos“ i gudačkog kvarteta „Animuspored“, pored koncertne delatnosti ostvaruje i veliki broj snimaka za Grčku televiziju i radio. Snimke između ostalih prenosi i britanski BBC. Kao član ova dva kamerna ansambla ostvario je bogatu umetnicku delatnost u proteklih dvadeset godina. Pisac je knjige U vezi sa muzikom u izdanju izdavačke kuće „Molivi” u kojoj obrađuje učešće metaforičke analize Erica Berna i njenu primenu u predavanju muzičkog instrumenta. Na osnovu njegove knjige predaje se predmet Nastava predavanja na državnom konzervatorijumu. Držao je Masterklasove na letnjim muzičkim kampovima Afithos, Sv. Nikola i Kozani. Trenutno živi i radi u Solunu.
3. Dejan Božić, Fakultet muzičke umetnosti, Beograd
dr Dejan Božić je rođen1971. godine u Beogradu. Diplomirao je na Fakultetu muzičke umetnosti kao student generacije, a magistrirao na Državnoj visokoj školi za muziku u Trossingenu (Nemačka), u klasi prof. Gerharda Hamana. Dvogodišnju specijalizaciju na istoj školi završio je u klasi prof. Majkla De Sekondia, stekavši diplomu koncertnog soliste. Umetnički doktorat završio je 2016. godine na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Usavršavao se kod poznatih umetnika kao što su Ksenija Janković, Svetislav Apolin, Majkl Flaksman, Roko Filipini, Aleksandar Fedočinko i drugi.
Dobitnik је prvih nagrada na Festivalima muzičkih škola Srbije (1981, 1982, 1983), Republičkim i Saveznim takmičenjima učenika i studenata muzike (1981, 1982, 1986, 1989) i Republičkim i Saveznim takmičenjima kamerne muzike (1982, 1987). Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Beograda (1984) i Novembarske nagrade opštine Stari grad (1983).
Kao predstavnik Televizije Beograd na takmičenju Jugoslovenskih RTV centara u Sarajevu, izabranјеza predstavnika Jugoslavije na 5. Evrovizijskom takmičenju za mlade umetnike u Beču (1990).
Nastupao je kao solista sa Beogradskom, Vojvodjanskom, Niškom, Sarajevskom i Makedonskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTS, Austrijske RTV (ORF), Simfonijskim orkestrom “Stanislav Binički”, orkestrom Muzičke akademije u Beogradu, Akademije umetnosti u Novom Sadu, kao i sa kamernim orkestrima”Beogradski Solisti”, ”Pro Klasika” i Zrenjaninskim kamernim orkestrom.
Održao je resitale širom bivše Jugoslavije, zatim u Nemačkoj, Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Grčkoj, Italiji, kao i u Japanu (Tokyo, Hiroshima, Nagasaki, Fukuoka, Kumamoto, Moji, Asja, Sue, Kurume, Ivakun, Kitakjushu, Tagawa, Fukuјama, Iwaki, Shiyuoka).
Dejan Božić je aktivan i kao kamerni i kao orkestarski muzičar. Solo čelista je kamernog orkestra ”Аcademia Concertante” i ”Makris” simfonijskog orkestra.
Bio je član klavirskog triјa ”Arger”, klavirskog kvarteta ”Haimos”, gudačkog kvarteta I gudačkog okteta Beogradske filharmonije, kao i mnogih drugih kаmernih ansambala, izvodeći raznovrstan repertoar od baroka do savremene muzike. Od 2014-2016.godine, u okviru kamernog ansambla NBO i produkcije “Third World Bun Fight” izvodi savremenu verziju Verdijeve opera Magbet, na renomiranim muzičkim festivalima (Brussels, Rotterdam, Vienna, Braunschweig, London, Gerona, Lisbon, Tarbes, Toulouse, Strasbourg, Paris, Douai, Poitiers, Ljubljana, Athens, Napoli, Quimper, Marseille, Macao).
Bio je gostujući solo čelista ”Tongyeong Fetival Orchestra” – Tongyeong, Korea (2017), gostujući solo čelista Crnogorskog simfonijskog orchestra, solo čelista kamernog i simfonijskog orkestra ”No Borders” , Beogradskefilharmonije, simfonijskog orkestra “Belgrade Film Orchestra”, Vojvođanske filharmonije, kao i solo čelista kamernog orкestra ”Beogradskisolisti”, „Žebeljan“ kamernog orkestra i čelista kamernog orkestra ”DušanSkovran”. 1990. godine je bio solo čelista simfonijskog orchestra “L’Orchestre des Jeunes de la Mediterranee“.
Učestvovao je na mnogim značajnim festivalima u zemlji kao što su Mokranjčevi dani, BEMUS, NIMUS, Čelo Fest, Medjunarodni festival čembala, Medjunarodna tribina kompozitora, KOMA, Medjunarodni festival orgulja, Guitar Art Festival.
Pedagoško iskustvo je sticao na mestu profesora violončela u muzičkoj školi ”Živorad Grbić” u Valjevu i muzičkoj školi ”Vatroslav Lisinski” u Beogradu. Od 1994. Godine profesor je violončela na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu a od 2021. i gostujući profesor na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu. Bio je gostujući professor violončela naAkademiji umetnosti u NovomSadu i na Akademiji umetnosti u Nišu.
Održao je Majstorske kurseve na Letnjem čelo seminaru u Lopatnici, Školi za muzičke talente u Ćupriji, “Andre Navara” u Podgorici, muzičkim školama ”Novo Sarajevo”, SMŠ u Sarajevu, ”Josip Slavenski” u Beogradu, ”Isidor Bajić” u Novom Sadu,”PetarKrančević” u Sremskoj Mitrovici, na Državnom konzervatorijumu u Solunu iLetnjem muzičkom kampu na Paliću.
Bio je član žirija na Državnom takmičenju učenika srednjih muzičkih škola u Nikšiću, 10. festivalu “Radost muziciranja“, Medjunarodnom takmičenju violončelista ”Slavenski”, Medjunarodnom festivalu gudača u Sremskoj Mitrovici, Medjunarodnom takmičenju gudača u Nišu i na Medjunarodnom takmičenju ”Petar Konjović”.
Ostvario je brojne snimke za radio i televiziju kao i nekoliko CD izdanja:
- ”Flow Vertical” Jazz Sextet – “FMR Records” London (2018)
- ”Vlastimir Trajković- kamerna muzika” – ”Mascom records” Beograd (2017)
- ”Josip Slavenski” – kamerna muzika” – ”Mascom records” Beograd (2016)
- ”The Opening” – ”No Borders” simfonijski orkestar – ”Deutsche Grammophon/Universal” Austrija(2014)
- ”Balkan Bolero – muzika Isidore Žebeljan – ”Oboe Classics”, London (2014)
- ”The Marathon”,”Zora D.”– Kamerne opere Isidore Žebeljan – ”Jugokoncert” Beograd (2011)
- ”Dumky” – A.Dvoržak, J.Brams, F.Šubert – ”Chopin” Japan (2003)
VIOLA, DOUBLE BASS, CHAMBER MUSIC, STRING ORCHESTRA/VIOLA, KONTRABAS, KAMERNA MUZIKA I ORKESTAR – članovi žirija za sve kategorije
1. Dušica Polovina, Akademija umetnosti, Novi Sad
dr Dušica Polovina (viola) je redovni profesor na Akademiji umetnosti u Novom sadu. Rrođena je u Novom Sadu, gde je još kao student 1986. godine održala svoj prvi solistički koncert u Studiju „M“. Posle završenih osnovnih studija viole na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Lasla Horvata, Dušica Polovina nastavila je da se usavršava na magistarskim i doktorskim umetničkim studijama, na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, prvo u klasi profesora Petra Ivanovića, a zatim pod mentorstvom profesora Dejana Mlađenovića.
Uporedo se usavršavala na majstorskim kursevima, što je dovelo do redovne kocertne aktivnosti na solističkom planu. Solističke koncerte Dušica Polovina je održala u Novom Sadu, Beogradu, Somboru, Subotici, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Šapcu, Bačkoj Topoli, Novom Kneževcu, Kotoru i Herceg Novom, radeći na afirmaciji viole kao solističkog instrumenta. Sarađivala je sa pijanistkinjama Marijom Đarmati, Marinom Mikić i Katarinom Radojičić-Firevski. Snimci sa održanih koncerata sačuvani su na dva promotivna kompakt diska u izdanju Radio Novog Sada.
Dušica Polovina je 1997. godine učestvovala na Međunarodnom takmičenju violista Jurija Bašmeta u Moskvi. Svestrana orijentacija Dušice Polovine ogleda se u usmerenosti na kamernu muziku i orkestarsko sviranje. Preko dvadeset godina Dušica Polovina bila je vođa deonice viola u kamernim, operskim i simfonijskim orkestrima. Saradnja sa značajnim brojem eminentnih solista i dirigenata, kako domaćih tako i inostranih, formirala ju je u vrsnog orkestarskog muzičara. U tom svojstvu učestvovala je na sledećim festivalima: NOMUS, BEMUS, Ohridsko leto, Budva-grad teatar, Majske večeri i Kotor Art. U svojstvu člana kamernog ansambla Dušica Polovina ostvarila je gostovanja u BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji, Nemačkoj, Rusiji, Holandiji, Austriji, Francuskoj i Italiji.
U periodu od 1999. godine do danas u klasi Dušice Polovine diplomiralo je preko trideset studenata. Njihovo delovanje zapaženo je u vodećim kamernim, operskim i simfonijskim orkestrima kao i u muzičkim školama u Srbiji i inostranstvu. Od 2006. do 2012. godine Dušica Polovina je bila šef Katedre za gudačke instrumente na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Doktorirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, sa tezom: Komponente ekspresije u delima za violu i klavir Roberta Šumana i Johanesa Bramsa. U okviru programa ERASMUS održala je seminar za studente viole u Ljubljani, Slovenija, 2021. godine.
2. Zoran Marković, Akademija za glasbo, Ljubljana
mr Zoran Marković, kontrabasista, je nakon diplomiranja na Muzičkoj akademiji u Podgorici i magistrirature na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, nastavio studije kod renomiranih pedagoga u Veneciji, Kremoni, Minhenu, Salcburgu.
Tokom studija nagrađivan je brojnim nagradama na takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Kao član Kamernog gudačkog orkestra Slovenske filharmonije dobio je nagradu Prešernovog fonda (prestižna slovenačka nagrada) 1999. godine, nagradu O. Župančič 2004. i nagradu J. Betetto 2006. godine.
Zoran Marković nastupa u Sloveniji i inostranstvu kao solista, sa renomiranim orkestrima i kamernim muzičarima. Uspešno nastupa kao solista sa Slovenačkom filharmonijom, Beogradskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije, Detmolder Kammerorchester, Orchestra di Padova e del Veneto, Nuova Orchestra Ferruccio Busoni, Gudačkim kamernim orkestrom Slovenačke filharmonije, Gudačima Svetog Đorđa, Niškim simfonijskim orkestrom…
Nastupao je na Aspecte Salzburg, Neuebuhne Villach, Serenate nel Chiostro, Trst Prima, I suoni delle Dolomiti, Akzente-Neue Music u Klagenfurtu, Ljubljanski letnji festival, Grad teatar Budva, PAC Murska Sobota, A Tempo Podgorica, Oksfordski festival kamerne muzike, Osnabrucker Musikfestival »classic con brio«, Diseldorf ChamberJam, Stiftfestival, Gauting Munchen, The Schloss Elmau, Holstebro „Klassiske Dage“, Storioni Festival, Kuhmo festival kamerne muzike i mnogi drugi.
Od 1990. do 2004. bio je šef sekcije kontrabasa Slovenačke filharmonije. Od januara 2004. godine zaposlen je kao viši predavač na Muzičkoj akademiji u Ljubljani. Od 2006. godine je stalni spoljni saradnik Simfonijskog orkestra RTV kao solista kontrabasa. Takođe je profesor na Međunarodnim letnjim muzičkim akademijama u Austriji, Italiji, Holandiji, Engleskoj, Finskoj i Nemačkoj. Poslednjih godina sa velikim uspehom se posvetio dirigovanju simfonijskom i operskom muzikom. Kao stalni gostujući dirigent, sarađuje sa Austrijskim simfonijskim orkestrom Orkesterverein Feldkirchen.
Njegova uporna potraga za boljim zvukom takođe ga je odvela na put otkrića i inovacija. Dugogodišnje istraživanje i razvoj rezultiralo je pronalaskom ZMT-a (Zoran Marković Tallpiece), žičnika koji poboljšava akustička svojstva žičanih instrumenata.
3. Ljubinko Lazić, Fakultet umetnosti, Niš
mr Ljubinko Lazić (1979) je vanredni profesor na Fakultetu umetnosti u Nišu i solo kontrabasista Beogradske filnarmonije. Školovao se u Novom Sadu, na Cetinju, na Visokoj školi za muziku u Minnenu, u klasi prof. dr Klausa Trumpfa i Cirinu.
Na saveznim takmičenjima 1996, 1998, osvajao je samo specijalne nagrade. Proglašen je za najboljeg studenta na univerzitetu Crne Gore (oblast umetnosti) 2001. Međunarodno takmičenje Jonan Matijas Šperger u Nemačkoj 2002, 2004, 2006. František Gregora u Češkoj 2002. Franc Simandol u Brnu 2004. Evropska nagrada za najbolji kvartet 2003.
Muzicirao je sa mnogim orkestrima: Bavarski radio orkestar, Ciriška opera, Vitemberški kamerni orkestar, Internacionalni kamerni orkestar laureate Palpit, u Holivudu, Sankt-Petersburška filnarmonija, Filnarmonija Nacije Justus Franc, orkestar muzičke omladine Slovenije, Minnenski simfoničari, simfonijski orkestar Bad Rajnennal, Pasau, Augzburg, Vurzburg. Učesnik Šlezvig-Holštajn festivala (Scnleswig-Holstein Festival) u Nemačkoj, festivala u Seulu, Južnoj Koreji, festivala u Kini i Japanu, tango festivala u Buenos Ajresu, Argentini, Lucern festivala u Švajcarskoj, Stavanger festivala u Norveškoj, Regensburški letnji festival, Barski ljetopis, Meklenburgforpolman, Kadakues (Španija), Banov festival u Fuldi.
Sa svojim kvartetom kontrabasa Bassiona Amorosa osvojio je Evropsku nagradu za najbolji kvartet 2003. i Eno Klasik nagradu 2014, a kao vrnunac kamernog muziciranja imao je i nastup u velikoj sali Karnegi nola u Njujorku, Isak Štern auditorijum.
Posle završenin postdiplomskin studija u Minnenu, nekoliko sezona proveo je u Ciriškoj operi i Virtemberškom kamernom orkestru, sa kojim i danas nastupa.
Ponađao je majstorske kurseve u inostranstvu kod najeminentnijin pedagoga: M. Gajdoš, V. Cajbin, R. Ibragimov, T. Martin, P. Aksamit, I. Olkievič, P. Bagovska, M. Jelinek, E. Levinson, Š. Šefer, A. Egilson, F. Proto, D. Mizera, L. Rakov, F. Rabat. Kao solista nastupao je sa Beogradskom filnarmonijom, Makedonskom filnarmonijom, kamernim orkestrom iz Minnena, Hajlbrona i Osnabruka, Vojvođanskim simfoničarima i Ruskim operskim orkestrom iz Perma. Takođe je nastupao sa poznatim muzičarima kao: P. Domingo, M. Vengerov, E. Šmider, R. Patkolo, E. Krap.
Ljubinko Lazić pripada novoj generaciji svestranih muzičara, čiji je cilj da pored standardnog orkestarskog sviranja, razvije i poseban stil solističkog i kamernog muziciranja na srodnim, žičanim instrumentima, gudačkim i trzačkim. Lazićev repertoar za kontrabas čine dela mnogih epoha, pravaca i žanrova.
Za sobom ima dvanaest diskova snimljenih sa ansamblom Basiona Amoroza, trilogiju sa ansamblom Beltango, trio sa Nemanjom Bogunovićem, jednogodišnje učešće u stvaranju devedesetominutnog dokumentarnog kino-filma o članovima kvarteta, preko sedam stotina koncerata, brojnih nastupa na radiju i televiziji, kao i disk odabrane muzike za tamburu i klavir.
3. Dragan Mirčić, Škola za muzičke talente, Ćuprija
Dragan Mirčić je rođen 1969. godine u Zaječaru. Svoje muzičko obrazovanje započinje sa sedam godina kod profesorke violine Jelene Abramović, u muzičkoj školi „Mokranjac“ u Beogradu. Tokom srednje škole ostvaruje i uspešnu umetničku saradnju sa profesorom Lazarom Marjanovićem. Po završetku srednje škole, svoje visoko obrazovanje stiče 1993.godine na državnom konzervatorijumu „Petar Iljič Čajkovski“ u Moskvi, u klasi profesorke Olge Кaverznjeve.
Umetničku karijeru započinje u kamernom orkestru „Arko“, pod rukovodstvom Ljevona Ašotoviča Ambmarcumijana. Кao član orkestra, sarađuje sa svetski poznatim solistima i dirigentima i nastupa na turnejama u Francuskoj, Španiji, Južnoj Кoreji…
OD 1994. do 2010.godine član je „Ruskog državnog simfonijskog orkestra kinematografije“ kojim rukovodi profesor Sergej Ivanovič Skripka. Učestvuje u projektima sa svetski poznatim režiserima – Nikita Mihalkov, Pavel Lungin, Filip Jankovski… U tom periodu sa orkestrom nastupa u Tunisu, Turskoj, Bugarskoj, Nemačkoj…
Pedagogiji se posvećuje po povratku u Srbiju 2010.godine kao profesor kamerne muzike i orkestra u Školi za muzičke talente u Ćupriji. Učenici njegove klase dobitnici su mnogobrojnih nagrada i zvanja laureata na međunarodnim i republičkim takmičenjima i festivalima.